Start
Radioelektronik Audio hi-fi Video 1991/11
- Szczegóły
- Kategoria: Radioelektronik_Audio_HiFi_Video
- Odsłon: 3302
Radioelektronik Audio hi-fi Video, listopad 1991
Rocznik XLII (150) 11'91.
- Z KRAJU I ZE ŚWIATA
- Alinco DJ-120 (2)
- Samochodowe wzmacniacze mocy coraz łatwiej dostępne i tańsze (2 okł.)
- Wkrótce wielkoseryjna produkcja niebieskich LED w Japonii (2 okł.)
- Superszybkie komputery bez układów scalonych? (2 okł.)
- Bezprzewodowy system identyfikacyjny (2 okł.)
- Coraz trudniej złodziejowi w SAM'ie (2 okł.)
- Zespoły głośnikowe w Salonie hi-fi - Paryż '91 (2 okł.)
- Czujnik ruchu pokrywający 180o (2 okł.)
- ELEKTROAKUSTYKA
- Filtry zespołów głośnikowych (1) (2)
"W artykule podano podstawowe wiadomości o biernych filtrach elektrycznych stosowanych w zespołach głośnikowych. Dane zawarte w artykule powinny ułatwić konstruowanie zespołów głośnikowych w warunkach amatorskich..." - Zespół głośnikowy Jamo Concert VII (4)
"Coraz częściej spotyka się zespoły głośnikowe, w których dźwięki o małych częstotliwościach są promieniowane przez otwory w komorach rezonansowych. Do takich należy opisany niżej zespół głośnikowy hi-fi typu Concert VII..."
- Filtry zespołów głośnikowych (1) (2)
Konstruowanie i montaż układów radioamatorskich
- Szczegóły
- Kategoria: Książki
- Odsłon: 4915
inż. Zbigniew Faust
Wydanie trzecie poprawione i uzupełnione
Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, Warszawa, 1974
"Omówienie podstawowych zagadnień związanych z konstrukcją i montażem układów radioamatorskich. Opis elementów, podzespołów i rozwiązań konstrukcyjnych. Wskazówki dotyczące posługiwania się aparaturą pomiarową przy badaniu i uruchamianiu zmontowanych układów.
Odbiorcy: zaawansowani radioamatorzy i radiotechnicy interesujący się budową układów elektronicznych, uczniowie szkół radiotechnicznych"
SPIS TREŚCI
Wykaz literatury (8)
Wykaz oznaczeń (9)
1. Elementy stosowane w układach radioamatorskich (11)
1.1. Wiadomości ogólne (11)
"Przeciętny układ radioamatorski stanowi zbiór wielu elementów i podzespołów połączonych ze sobą i współpracujących w ściśle określony sposób. Praca takiego układu w dużym stopniu zależy od doboru elementów, ich jakości, sposobu rozmieszczenia na chassis lub na płytce z obwodami drukowanymi, oraz prawidłowego umocowania i montażu. Elementy i podzespoły stosowane w układach radioamatorskich można podzielić na trzy zasadnicze grupy:
1. Elementy i podzespoły, które cechują wielkości elektryczne jak: opór elektryczny, pojemność, indukcyjność, prąd, moc. Do tej grupy zalicza się oporniki, kondensatory, cewki, transformatory, lampy elektronowe, diody półprzewodnikowe, tranzystory i układy scalone. Są to podstawowe elementy układów elektronicznych.
2. Druga grupa obejmuje elementy pomocnicze, jak: podstawki lampowe i tranzystorowe, gniazda wtykowe, gniazda bezpiecznikowe, wyłączniki, przełączniki, przekaźniki itp.
3. Do trzeciej grupy można zaliczyć detale służące do umocowania elementów i podzespołów na chassis lub na płytce z obwodami drukowanymi. Są to różnego rodzaju obejmy, wkręty, nakrętki i nity używane do przymocowywania kondensatorów, podstawek lampowych, cewek, transformatorów, kabli połączeniowych oraz listwy montażowe z końcówkami lutowniczymi lub zaciskami, a także przewody montażowe..."
Czytaj więcej: Konstruowanie i montaż układów radioamatorskich
Transformatory małej częstotliwości - teoria, obliczanie i budowa
- Szczegóły
- Kategoria: Książki
- Odsłon: 4922
G.S. Cykin, tłumaczył mgr inż. A. Kiliński
Warszawa 1953, Państwowe Wydawnictwa Techniczne
Przed zapoznaniem się ze spisem treści zachęcam do przeczytania zamieszczonego poniżej fragmentu rozdziału I.1. Wzmianka historyczna. Nie będę jej szczegółowo komentował. Nie chodzi mi o negowanie wkładu naukowego takich osób jak choćby Lenz i pewnie i Jabłoczkow (choć o nim nie słyszałem), lecz o samo dosyć oryginalne podejście do historii nauki w tej dziedzinie. To co tutaj napisano nie zmniejsza wartości merytorycznej samej książki. Nie jest wykluczone, że bez takich "dodatków" książka w ogóle by się nie ukazała. A więc proszę się czegoś przytrzymać, i przeczytać:
"W r. 1877 Paweł Nikołajewicz Jabłoczkow zbudował pierwszy transformator prądu zmiennego. Wynalazca nazwał go "cewką indukcyjną". Również w osiemdziesiątych latach ubiegłego stulecia A.G. Stoletow opublikował swoje prace z zakresu badania magnetycznych właściwości żelaza. Wynalazek Jabłoczkowa i prace Stoletowa stworzyły podstawy do szczegółowego opracowania teorii i konstrukcji zarówno transformatorów, jak i najróżnorodniejszych maszyn elektrycznych obecnie stosowanych powszechnie w wielu dziedzinach techniki.
Twórcza praca naukowa rosyjskich uczonych w zakresie podstaw teorii transformatorów nie ograniczyła się do prac Jabłoczkowa i Stoletowa; prace szeregu późniejszych uczonych i badaczy rosyjskich umożliwiły doprowadzenie tej nauki do poziomu dzisiejszego.
Radzieccy uczeni W.K. Arkadiew, B.A. Wwiedeński i G.S. Landsberg kontynuując badania A.G. Stoletowa odsłaniają istotę zjawisk elektromagnetycznych w metalach..."
Czytaj więcej: Transformatory małej częstotliwości - teoria, obliczanie i budowa
Radioodbiornik Латвия (Riga) M 137
- Szczegóły
- Kategoria: Galeria
- Odsłon: 3985
Koncepcja radioodbiornika została opracowana w 1947 roku. Jego masową produkcję rozpoczęto jednak znacznie później bo we wrześniu 1950 roku. W 1952 roku poddany został pewnym modyfikacjom i był sprzedawany pod nazwą Mir M 152. Nie mam pojęcia jakie to były modyfikacje. Nie znalazłem na ten temat żadnych wiarygodnych informacji. Trochę szczegółowych informacji na temat radioodbiornika można znaleźć na stronie M137. Zgodnie z podaną tam treścią:
"Jedną z cech łotewskiego odbiornika radiowego M 137 jest skala, w której celownik jest połączony ze wskaźnikiem przełącznika zakresów. Na każdym z 5 pasm jasna kropka na czerwonym tle wskazuje częstotliwość strojenia tylko wybranego pasma. W trybie odbioru linia gaśnie. Głośnik radiowy - 10GDP-VEF (10 W) z dyfuzorem 250 mm. Wśród twórców tego radia był Gintauts Aboltins-Abolins, później znany konstruktor biura projektowego Orbita, a od 1968 r. Kierownik Katedry Projektowania i Technologii Produkcji Urządzeń Elektronicznych Wydziału Radiotechnicznego Politechniki w Rydze.
W gazecie Vefietis można znaleźć artykuły na temat radiotelefonów konsolowych opartych na odbiorniku Latvija M137. Na jednym widnieje napis „Drogiemu wodzowi, ojcu i nauczycielowi Józefowi Wissarionowiczowi Stalinowi w 30-lecie Komsomołu od Członkowie Komsomołu i młodzież Rygi ”. Kolejny powstał z okazji 10-lecia LSSR w lipcu 1950 roku."
Radio jest imponujące. Gdy znalazłem się w jego posiadaniu moja reakcja była jednoznaczna.
Fot. 1. Usiłowałem oczywiście gwizdnąć ale usta mi zaschły z podziwu.
Pokazałem je kotom, które zwykle kręcą się w pobliżu i niestety nieco się zawiodłem. Ich reakcja była całkiem odmienna. Nie raczyły nawet zejść z fotela:
Radioamator 1955/05
- Szczegóły
- Kategoria: Radioamator
- Odsłon: 3797
ROK V, MAJ 1955, Nr 5
- Majowe rocznice (1)
"1 Maj 1955 - sześćdziesiąta szósta z kolei rocznica Święta Pracy, solidarnie obchodzonego przez proletariat całego świata. I tyleż lat pełnej mozołu, wyrzeczeń i ofiar walki toczonej o wyzwolenie spod ucisku, o sprawiedliwość społeczną.
7 Maj 1955 - sześćdziesiąta rocznica narodzin wielkiego wynalazku, jaki rozsławił imię Aleksandra S. Popowa, twórcy pierwszego na świecie aparatu radiowego..." - Głos mają Czytelnicy Radioamatora (2)
"Kierując się chęcią jak najlepszego służenia sprawie krzewienia twórczości radioamatorskiej w kraju, a co za tym idzie - doceniając potrzebę utrzymania żywego kontaktu a ogółem radioamatorów oraz zapoznania się z ich krytycznymi wypowiedziami co do doboru tematyki i poziomu publikowanych w Radioamatorze artykułów - ogłosiła Redakcja w ubiegłym roku ankietę, apelując o jak najliczniejszy w niej udział ze strony wszystkich zainteresowanych Czytelników..."
Radioamator 1955/04
- Szczegóły
- Kategoria: Radioamator
- Odsłon: 4299
ROK V, KWIECIEŃ 1955, Nr 4
- REALIZUJEMY PROGRAM UPOWSZECHNIANIA RADIA I TELEWIZJI (1)
"W imponującym rejestrze osiągnięć narosłych w wyniku realizacji narodowych planów gospodarczych poczesne miejsce zajmuje nasz dotychczasowy dorobek w upowszechnianiu radia na użytek mas pracujących. Z każdym rokiem wzrasta liczba korzystających z usług radiofonii, intensywnie rozwija się sieć urządzeń retransmisyjnych w terenie, powiększa się ilość placówek serwisu radiotechnicznego, wzmaga się produkcja odbiorników i głośników, rosną kadry wyszkolonych radiowców...
...Na marginesie warto zaznaczyć, że wraz ze wzrostem samej produkcji sprzętu radioodbiorczego zwiększy się ilość typów wytwarzanych aparatów (zamieszczone zdjęcie przedstawia jeden z nich: superheterodynę typu "Stolica")..."
- "...Niezależnie od rozbudowy samej radiofonii będzie realizowany - zgodnie z podjętą ostatnio uchwałą Prezydium Rządu - program rozbudowy polskiej telewizji. Próbna seria 500 telewizorów ma być wykonana w przyszłym roku (na zdjęciu - prototyp polskiego telewizora z ekranem o wymiarach 29 x 22 cm)...
- SUPER U - 1 (3)
"Wielu Czytelników pragnie znaleźć w RADIOAMATORZE opis budowy prostego odbiornika superheterodynowego. Trzeba stwierdzić od razu, że samodzielne wykonanie takiego - prawidłowo oczywiście działającego - aparatu, nie jest sprawą łatwą, szczególnie, jeśli chodzi o dokładne zestrojenie obwodów bez użycia generatora wielkiej częstotliwości. Złe zestrojone obwody obniżają czułość odbiornika i powodują osłabienie lub całkowity nawet zanik odbioru. Chcąc ułatwić zainteresowanym zmontowanie łatwej do zestrojenia sposobem amatorskim superheterodyny, pracującej na lampach dostępnych na rynku - podajemy jej schemat i opis wraz z wyszczególnieniem części składowych..." - UNIWERSALNY WOLTOMIERZ LAMPOWY (7)
"W praktyce radioamatorskiej często zachodzi potrzeba dokonania pomiaru niektórych wielkości elektrycznych. Trudno dziś wyobrazić sobie fachowca, który by nie dysponował przyrządem mierzącym napięcia i prądy, zarówno stałe jak i zmienne. Jednakże takie podręczne przyrządy nie zawsze wystarczają do określenia napięć występujących na dużych opornościach, gdyż - po pierwsze - powodują znaczne błędy pomiaru, a po drugie - nie mogą mierzyć napięć wielkiej częstotliwości. Jednym z przyrządów, jaki umożliwia pomiar napięć stałych i szybkozmiennych w różnych obwodach jest uniwersalny woltomierz lampowy..."
- O ANTENACH ODBIORCZYCH (9)
"O antenach odbiorczych mało się na ogół pisze w czasopismach radiowych, chociaż znajomość przebiegów elektrycznych zachodzących w antenie odbiorczej, jak i zjawisk elektromagnetycznych występujących w przestrzeni otaczającej antenę, jest niemniej ważna dla radioamatora, jak znajomość układów lampowych, czy innych działów radiotechniki. Radioamatorzy przeważnie nie doceniają znaczenia anteny odbiorczej, a jej zupełnie niekiedy fałszywe pojęcie mają o niej radiosłuchacze. Dlatego też warto o antenie odbiorczej pomówić nieco szczegółowiej i poświęcić temu zagadnieniu więcej uwagi..." - NA PASMACH AMATORSKICH (13)
"Dzięki wielu licencjom, wydanym w pierwszych miesiącach b.r. - stale zwiększa się ilość czynnych w eterze stacji polskich..." - AMATORSKI NADAJNIK KRÓTKOFALOWY ŚREDNIEJ MOCY (14)
"Opisany w niniejszym artykule nadajnik został skonstruowany dla radiostacji SP5KAB i przeznaczony głównie do szkolenia oraz doskonalenia operatorów. Jest to więc w zasadzie nadajnik telegraficzny (do sporadycznej pracy fonią wbudowano modulator siatkowy), sterowany oscylatorem przestrajanym (VFO). Ze względu na przeznaczenie - przy projektowaniu i konstruowaniu nadajnika położono nacisk na prostotę układu, łatwość strojenia i odporność na chwilowe przeciążenia..."
Widok panela środkowego. Z prawej strony obwód anodowy RL12P35, w środku VFO w osłonie, za nim obwód anodowy 6AG7
Panel górny. Widoczny transformator żarzenia, zasilacz ujemnego napięcia z lampami 6X5 i VR90, cewki wyjściowe i lampa 803
Widok panela dolnego, zawierającego zasilacz niskiego napięcia i modulator
- NASI KORESPONDENCI PISZĄ (19)
- O ANTENACH UKF Z REFLEKTOREM KĄTOWYM I "YAGI" (20)
"W związku z całkowitym brakiem literatury na temat projektowania i konstrukcji amatorskich anten kierunkowych UKF oraz zbliżającym się "Dniem Rekordu UKF" i zawodami "Polni Den" - publikujemy poniższy artykuł omawiający najbardziej popularne typy anten UKF (poza opisaną już "ścianą synfazową"), aby w ten sposób przyjść z pomocą kolektywom klubowym, nadawcom i nasłuchowcom, przygotowującym się do udziału w tych imprezach..." - TRANZYSTORY (22)
"Ostatnie lata zapoczątkowały szerokie już dziś zastosowanie półprzewodników dla potrzeb telekomunikacji. Dokonane przed kilku laty (1948 rok) odkrycie tranzystora i jego właściwości (zbliżonych do lampy elektronowej) spowodowało prawdziwy przewrót w radio i teletechnice..."
Odbiornik o czułości 100 µV, mocy wyjściowej 0.2 W zasilany z 4 bateryjek 1.5 woltowych i wadze 450 gramów
Kryształ germanu przed dalszą obróbką
Tranzystor punktowy
Układy wzmacniaczy tranzystorowych wraz z odpowiadającymi im układami lampowymi: a - uziemiona baza (siatka), b - uziemiony emiter (katoda), c - uziemiony kolektor (anoda)
Audio Video 2001/10
- Szczegóły
- Kategoria: Audio Video
- Odsłon: 3585
- Wstęp (8)
"Co dwa lata Berlin staje się nie tylko europejskim, ale również światowym centrum elektroniki użytkowej dzięki organizowanej w tym mieście międzynarodowej wystawie IFA (Internationale Funktausstellung). Tegoroczna IFA, która odbyła się w dniach 25.08 - 2.09, ściągnęła na rozległe tereny Messe Berlin rekordową liczbą 915 wystawców z 40 krajów. Była też wystawą jubileuszową z dwóch powodów. Otóż w 1971 roku do udziału w wystawie zostały zaproszone po raz pierwszy obok firm niemieckich również firmy zagraniczne..." - Temat numeru (9)
"DAC64 - cyfrowa premiera Chorda
Chord Electronics jest znanym na rynku high-end brytyjskim producentem półprzewodnikowych wzmacniaczy mocy oraz wzmacniaczy zintegrowanych i przedwzmacniaczy. Firma szczególnie rozwinęła stosowaną od lat w przemyśle lotniczym i kosmicznym technikę impulsowych konwerterów mocy, którą wykorzystała do konstrukcji zaawansowanych zasilaczy impulsowych (SMPS - switch mode power supply). Zasilacze SMPS są dość często stosowane w magnetowidach i odtwarzaczach DVD, natomiast w sprzęcie audio najwyższej jakości raczej rzadko. Wyjątkiem jest Chord, który stosuje zasilacze impulsowe we wszystkich swoich wzmacniaczach mocy (można je znaleźć także w kilku urządzeniach Linna). W opinii firmy, korzystne cechy takich zasilaczy ujawniają się zwłaszcza przy silnym wysterowaniu stopni wyjściowych wzmacniaczy (lepsze dynamiczne zrównoważenie wyjścia i niższy poziom krótkoczasowych zniekształceń. Ostatnio firma Chord zapowiedziała wprowadzenie na rynek high-end kilku urządzeń cyfrowych audio, w których zamierza wykorzystać najnowsze osiągnięcia techniki i technologii cyfrowej..."
Radioamator 1955/03
- Szczegóły
- Kategoria: Radioamator
- Odsłon: 4155
ROK V, MARZEC 1955, Nr 3
- MŁODZIEŻ ZARZEWIEM RUCHU RADIOAMATORSKIEGO (1)
"Z dużym zainteresowaniem śledziło całe nasze społeczeństwo przebieg kilkudniowych obrad na zwołanym niedawno II Zjeździe Związku Młodzieży Polskiej, jaki zgromadził w Warszawie setki delegatów z całego kraju, wyróżniających się aktywistów młodego pokolenia Polski Ludowej. Radio i prasa poświęciły temu tak bardzo bliskiemu nam wydarzeniu wiele uwagi i dostatecznie szeroko je spopularyzowały. W skupieniu wsłuchiwaliśmy się w wygłaszane na obradach przemówienia i wypowiedzi, słowa krytyki i słowa uznania dla naszej ofiarnej i ideowo zwartej młodzieży zetempowskiej..." - TRÓJKA BATERYJNA 3R10 (2)
"Podajemy opis 3-lampowego odbiornika bateryjnego dostosowanego do pracy na zakresie średniofalowym (200 ÷ 570 m) i długofalowym (730 ÷ 2000 m), odznaczającego się dużą ekonomią w zużyciu prądu. Po wyłączeniu lampy głośnikowej aparat umożliwia odbiór na słuchawki, a po zupełnym wyłączeniu baterii i wstawienia kryształka może być użyty jako odbiornik detektorowy..."
Schemat ideowy trójki bateryjnej
Ustawienie zasadniczych części na chassis
- ISTOTA FAL ELEKTROMAGNETYCZNYCH (6)
"Przestrzeń, jedna z form materialnego świata, ma dziwną właściwość. Mianowicie na ciało umieszczone w przestrzeni może działać określona siła mechaniczna, chociaż w bezpośrednim jego sąsiedztwie nie znajduje się żadne inne ciało..." - JAK ZOSTAŁEM REPREZENTANTEM POLSKI? (9)
"A. SUCHETA SP9-107. Z telegrafią zetknąłem się po raz pierwszy w Wojewódzkim Klubie Łączności Ligi Przyjaciół Żołnierzy w Krakowie w lutym 1953 r. Zauważyłem, że nauka znaków Morsego szła mi bardzo dobrze i szybko, co zachęciło mnie do pracy nad zwiększeniem tempa odbioru. Zbiegło się to z pierwszymi nasłuchami, jakie zacząłem przeprowadzać od chwili, gdy już jako tako potrafiłem rozróżniać poszczególne litery i cyfry nadawane przez stacje amatorskie, oczywiście te najwolniej pracujące. W krótkim czasie przeprowadziłem wiele nasłuchów i one głównie przyczyniły się do mych dalszych sukcesów, to jest do odbioru stacji nadających z szybkością do 100 znaków na minutę...
" - PROJEKTOWANIE KIERUNKOWEJ ANTENY UKF - dokończenie (10)
"Ostatni etap projektowania anteny obejmuje linię zasilającą antenę, tzw. "feeder". Dla prawidłowego zaprojektowania tej linii trzeba znać oporność promieniowania anteny. W przypadku pojedynczego dipola, czyli elementu półfalowego, umieszczonego w wolnej przestrzeni, oporność promieniowania odniesiona do środka anteny, a więc brzuśca prądu wynosi 73,2 Ω..." - NADAJNIK UKF 420 ÷ 460 MHz (13)
"We wrześniu 1954 roku odbyły się próby amatorskiej komunikacji krótkofalowej, w których wzięła udział stacja SP5KAB ustawiona na Śnieżniku w Górach Kłodzkich. Próby te, zorganizowane przez czechosłowacki SVAZARM przeprowadzono na pasmach 420 i 1215 MHz. Jeden z pracujących tam nadajników - z uwagi na swą prostotę i osiągnięte wyniki - zasługuje na szczególną uwagę. Oto jego opis..." - NA PASMACH AMATORSKICH (15)
"W okresie od połowy stycznia do połowy lutego zaznaczył się pewien dalszy wzrost aktywności stacji polskich w eterze..." - ODBIORNIK TELEWIZYJNY "REMBRANDT" TYP FE 852 B (15)
"Odbiornik telewizyjny typu "Rembrandt", produkowany przez zakłady Sachsenwerk w NRD, stanowi jedno z ostatnich osiągnięć techniki telewizyjnej NRD i dzięki stosunkowo niskiej cenie umożliwia popularyzację telewizji wśród szerokich rzesz społeczeństwa. Telewizor ten z ekranem o wymiarach 180 x 240 mm na lampie obrazowej typu HF2963 jest przeznaczony do odbioru berlińskiej i lipskiej stacji nadawczej, ponadto zapewnia odbiór stacji ultrakrótkich w paśmie UKF z modulacją częstotliwości..." - PRZED ZAWODAMI "POLNI DEN" - SP5FM (19)
"W styczniowym numerze AMATERSKE RADIO ogłoszono wyniki zawodów ultrakrótkofalowych "Polni Den 1954". Wzięły w nich udział 124 ekipy radiowe, na 137 zgłoszonych. Ogółem uczestniczyło w zawodach 1189 operatorów, w tym 87 kobiet..." - ODBIORNIK "STERN" 7E86A (20)
"Spośród nowych aparatów odbiorczych, pochodzących z dostaw w ramach importu i rozprowadzanych ostatnio na rynku, zasługuje na uwagę odbiornik produkcji NRD Stern 7E86A. Odznacza się on nowoczesną konstrukcją, dobrą akustyką i efektownym wykonaniem. Zbudowany w układzie 7-lampowej superheterodyny umożliwia odbiór fal z modulację amplitudy (AM) i z modulacją częstotliwości (system FM)..." - ZASADA DZIAŁANIE URZĄDZEŃ RADIOLOKACYJNYCH (RADAR) (22)
"Opisane tu urządzenia radiolokacyjne niewiele mają wspólnego z telewizją, chociaż pewna analogia istnieje między nimi.
Burdjak Area-41
- Szczegóły
- Kategoria: Wzmacniacze
- Odsłon: 4159
Grzegorz "gsmok" Makarewicz,
Przedstawiam dokumentację fotograficzną wzmacniacza lampowego Burdjak Area-41. Jest to wzmacniacz stereofoniczny wykonany na triodach 6S41S (6C41C) pracujących w konfiguracji niesymetrycznej (SE). Zastosowane lampy mocy są stosunkowo rzadko spotykane w dostępnych na rynku konstrukcjach. Inaczej przedstawia się sprawa ze wzmacniaczami DIY. W tej grupie lampa elektronowa 6S41S będąca swego rodzaju "anemicznym" kuzynem lampy 6S33S (popularnego "diabełka") jest częściej wykorzystywana. Osoby zainteresowane szczegółowymi parametrami zachęcam do zapoznania się z kartami katalogowymi wspomnianych lamp.
Lampy 6S41S we wzmacniaczu Area-41 zapewniają naprawdę bardzo przyjemne doznania odsłuchowe - to oczywiście tylko moja subiektywna opinia. Zamieszczone fotografie wykonałem podczas naprawy wzmacniacza. Przedstawiam je w kolejności w jakiej je zrobiłem tworząc dokumentację do moich zbiorów. Zapraszam do obejrzenia szczegółów konstrukcji. Z góry ostrzegam osoby o problemach z nadciśnieniem, że w miarę rozbierania wzmacniacza i ujawniania jego szczegółów konstrukcyjnych fotografie odsłaniają jego coraz mroczniejsze tajemnice. No cóż, w końcu to nie jest wzmacniacz fabryczny wykonywany przez producenta dysponującego dobrym zapleczem maszynowym. Nie zmienia to jednak faktu, że obok niewątpliwie wielu zalet we wzmacniaczu zastosowano pomysły wołające o pomstę do nieba.
Nowy Elektronik 2001/2
- Szczegóły
- Kategoria: Nowy Elektronik
- Odsłon: 3691
- Układy mikroprocesorowe
- Super programator 42 układów (4)
- "Zgodnie z powyższym tytułem programator umożliwia zaprogramowanie 42 typów różnych pamięci i mikroprocesorów. W grupie programowalnych układów znajdują się: PIC12C5xx, 12C76x, 24Cxx, 16C55x, 16C61, 16C62x, 16C71, 16C71x, 16C8x, 16F8x..."
- Iluminofonia cyfrowa część I (6)
"Iluminofonia cyfrowa jest układem umożliwiającym sterowanie trzema źródłami światła - żarówkami w takt muzyki. Różnica między iluminofonią analogową a cyfrową jest w jakości efektów świetlnych. Oczywiście cyfrowa daje bardziej niezapomniane wrażenia..."
- Układy audio
- Wysokiej klasy przedwzmacniacz ze sterowaniem mikroprocesorowym część II (9)
"W pierwszej części została opisana budowa przedwzmacniacza. Natomiast w drugiej i ostatniej części zajmiemy się montażem, uruchomieniem i użytkowaniem przedwzmacniacza..."
- Wysokiej klasy przedwzmacniacz ze sterowaniem mikroprocesorowym część II (9)
- Układy
- Supermała przetwornica 12/220V/200W (12)
"Prezentowana przetwornica została zbudowana na specjalizowanym układzie SG3525 firmy SGS. Rozwiązanie takie umożliwiło zmniejszenie rozmiarów przetwornicy do minimum przy zachowaniu znacznej mocy, bo aż 200 W..." - Transformator elektroniczny z regulacją napięcia (15)
"Coraz częściej w sprzęcie powszechnego użytku zastępuje się transformatory tradycyjne transformatorami elektronicznymi. Również i my postanowiliśmy zaprojektować i wykonać taki transformator. Prezentowany transformator idealnie nadaje się do zasilania żarówek halogenowych o mocy od 20 W do 60 W. Dodatkowo transformator posiada regulację napięcia wyjściowego..." - Samochodowy aktywny Subwoofer (18)
"Coraz więcej kierowców chce również w samochodzie słuchać muzyki z dobrą jakością. Niestety nawet drogie auta nie posiadają zazwyczaj zbyt wyrafinowanego sprzętu audio. Właśnie dlatego postanowiliśmy opracować wysokiej klasy, a zarazem łatwy w budowie samochodowy Subwoofer..." - Szybka ładowarka akumulatorów NiMH/NiCd (22)
"Akumulatory NiMH i Nicd coraz częściej wypierają zwykłe baterie. Jednak by akumulator zachował na długo swoją żywotność, należy go ładować w odpowiedni sposób. Prezentowana ładowarka oprócz optymalnego ładowania posiada jeszcze jedną ważną cechę, jaką jest szybkość ładowania wyczerpanego akumulatora..."
- Supermała przetwornica 12/220V/200W (12)
- Podzespoły
- AD7492 - 12 - bitowy przetwornik A/C 926)
- AD5235 - Nieulotny, dwukanałowy, 1024 - pozycyjny potencjometr cyfrowy (26)
Strona 1 z 5