Czerwiec nr 6/95

  • Cyfrowe układy scalone CMOS - praktyka i teoria cz. 22 (2)
    "Kolejnymi elementami rodziny układów 4000 są multiwibratory i tajmery. Układy te służą do realizacji uzależnień czasowych, czyli wprowadzają odrobinę techniki analogowej. Najpopularniejszym układem z tej grupy jest multiwibrator astabilny/monostabilny 4047. Schemat blokowy i rozkład wyprowadzeń tego układu przedstawiono na rysunku..."
  • Mikroprocesorowy zegar sterownik - budzik tygodniowy (4)
    "Na łamach Praktycznego Elektronika opisywanych było już wiele różnorodnych zegarów. Jak wykazała praktyka, temat ten cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem naszych Czytelników. Dlatego też w tym numerze publikujemy artykuł opisujący kolejny układ 'Dozorcy czasu'..."
  • Impulsowe światło do roweru (10)
    "Jazda rowerem jest znacznie przyjemniejsza od jazdy samochodem. Gdy poruszamy się tym pojazdem po drogach publicznych, oprócz przyjemności dochodzi jeszcze dreszczyk emocji. Emocje te wzrastają, gdy zmuszeni jesteśmy jechać rowerem wieczorem, lub w nocy. Prawidłowo oświetlony rowerzysta ma większą szansę na bezpieczną jazdę. Wzbogacenie wyposażenia roweru w dodatkowe impulsowe światło tylne, na pewno zwiększy nasze bezpieczeństwo..."
  • Wzmacniacz mocy modyfikacja (13)
    "Opublikowanie w numerze 8/94 Praktycznego Elektronika opisu wzmacniacza mocy zbudowanego na układach hybrydowych serii STK wzbudziło duże zainteresowanie Czytelników. Duża liczba osób, które podjęły się budowy tego wzmacniacza wykupiła większość układów STK 4042V dostępnych w kraju. W listach kierowanych do redakcji pojawiły się więc pytania o zamienniki układów STK 4042V. Listę zamienników zamieściliśmy w numerze 4/95 PE. Oprócz zamienników o mniejszej mocy wyjściowej pasujących dokładnie do płytki drukowanej numer 158, podaliśmy także inne układy z tej rodziny o mocach wyjściowych 120W, 150W, 200W. Niestety układy te nie nadają się do bezpośredniego montażu w płytkę drukowaną numer 158 wzmacniacza mocy..."
  • Zakłócenia i ich redukcja (14)
    "Ekranowanie
    Ekranowanie stosuje się do zredukowania promieniowanej energii zakłóceń lub do zabezpieczenia obwodu przed zakłóceniami zewnętrznymi. W pierwszej kolejności kojarzy się z przewodami ekranowanymi, a w dalszej z ekranami z blach metalowych. Ściśle z ekranowaniem związane jest uziemienie.
    Ogólne podstawy ekranowania..."
  • Mikrofon bezprzewodowy (18)
    "Propozycja wykonania prawie profesjonalnego mikrofonu bezprzewodowego współpracującego z mikrofonem elektretowym. W następnym numerze PE przedstawimy opis budowy odbiornika, co razem stworzy komplet do wykorzystania przy nagłaśnianiu..."
  • Sonda logiczna z sygnalizacją akustyczną (21)
    "Podczas uruchamiania układów logicznych często zachodzi potrzeba kontrolowania stanów logicznych w poszczególnych punktach. Można stosować do tego celu woltomierz, lub nawet zwykłą diodę świecącą z rezystorem. Jednakże najwygodniejszym urządzeniem jest sonda logiczna..."
  • Alarm samochodowy z radiopowiadomieniem (23)
    "Kradzieże samochodów stały się czymś bardzo powszednim. Dlatego też nikogo chyba nie trzeba przekonywać o konieczności montażu alarmu samochodowego. Na rynku dostępnych jest wiele systemów zabezpieczeń, droższych lub tańszych. Fabryczne urządzenia alarmowe mają także swoje wady. Dlatego też przedstawiamy alarm samochodowy, który powinien zwiększyć bezpieczeństwo samochodu na parkingu..."
  • Usprawnienie dekodera UCY7447 i MCY74511 (30)
    "Układ 7446 jest funkcjonalnym odpowiednikiem o identycznych wyprowadzeniach, układu 7447. Różni się on tylko maksymalnym napięciem UCE tranzystorów wyjściowych..."

Plik PDF do pobrania: Praktyczny Elektronik 1995/06 v1

Cały wykaz czasopism Praktyczny Elektronik

Komentarze obsługiwane przez CComment