Listopad nr 11/94

  • Cyfrowe układy scalone CMOS - praktyka i teoria cz. 15 (2)
    "Układy 4510 i 4516 są licznikami zliczającymi w przód i w tył. Wyprowadzenia obu układów są identyczne, przy czym licznik 4510 zlicza w kodzie BCD, a licznik 4516 w kodzie dwójkowym. Funkcje realizowane przez oba liczniki są dokładnie (za jednym wyjątkiem) takie same jak w przypadku licznika 4029. Różnica polega tylko na tym, że liczniki 4510 i 4516 posiadają wejście zerujące zamiast wejścia zmiany pojemności licznika..."
  • Telewizyjna technika antenowa (4)
    "W artykule tym chcemy przedstawić pojęcia i podstawowe zasady telewizyjnej techniki antenowej. Podamy też przykłady konstrukcji urządzeń, które można wykonać we własnym zakresie, w celu uzyskania poprawy odbioru, rozdzielenia sygnałów itp..."
  • ASTRA 1 D na orbicie (10)
    "Już od sześciu lat funkcjonuje system satelitarny ASTRA powołany do życia przez Societe Europeenne des Satellites (SES) służący do przekazywania programów telewizyjnych i radiofonicznych na niespotykaną wcześniej skalę i przeznaczony do bezpośredniego odbioru także przez indywidualnych użytkowników. Program SES (konsekwentnie realizowany) przewiduje, że w skład systemu satelitarnego ASTRA wchodzić będzie 6 satelitów umieszczonych na geostacjonarnej orbicie na pozycji 19,2 stopnia długości geograficznej wschodniej. Ulokowanie sześciu satelitów na niewielkim obszarze przestrzeni (sześcian o boku 100 km) umożliwia odbiór programów ze wszystkich satelitów systemu ASTRA przy nieruchomej antenie odbiorczej..."
  • Szpieg (12)
    "Z mieszanymi uczuciami drukujemy poniższy artykuł poświęcony konstrukcji miniaturowego nadajnika UKF. W wielu listach od Czytelników zawarta jest prośba o taką właśnie publikację. Nadajnik może pracować w zakresie 60÷110 MHz. Uproszczona do minimum konstrukcja układu pozwala na wykonanie urządzenia nawet przez początkującego elektronika..."

  • Stereofoniczny stół mikserski cz. 5 (14)
    "...Stół mikserski może też zostać wyposażony we wskaźniki przesterowania, które umożliwiają ciągłą kontrolę poziomu wysterowania we wszystkich wzmacniaczach kanałowych i wzmacniaczu sumy. Układ wskaźnika zbudowano na czterokrotnym wzmacniaczu operacyjnym..."
  • Głowica UKF OIRT/CCIR - wyjaśnienia (19)
    "Za pośrednictwem naszej redakcji Czytelnicy mogli zakupić dwustandardową głowicę UKF. Różnorodność posiadanych przez Was odbiorników radiowych i tunerów, spowodowała lawinę listów z pytaniami i wątpliwościami dotyczącymi montażu tej głowicy. Tak się składa, że w redakcji są koledzy którzy posiadają tunery opisane w artykule dotyczącym głowicy. Wszystkie spostrzeżenia i uwagi związane z montażem głowicy postaram się Wam przekazać..."
  • COVOX do PC (21)
    "Komputer PC jest znany ze swoich muzycznych antytalentów. Jakość dźwięku dobywająca się z rzężącego głośniczka pozostawia wiele do życzenia. Konstruktorzy komputera PC najwyraźniej uznali, że dobrej jakości dźwięk nie będzie użyteczny, gdyż głośnik wewnętrzny przeznaczyli do prostej sygnalizacji. Co prawda istnieją do niego dobrej jakości karty muzyczne, ale niestety nie są one rozwiązaniem najtańszym. Wszyscy, którzy chcieliby wejść w posiadanie takiej karty muszą zapłacić odpowiednią ilość pieniędzy. Ceny najtańszych z nich oscylują w granicach 1.5000.000 zł. Najtańszym rozwiązaniem jest zastosowanie przetwornika C/A dołączonego do portu równoległego. Jest on powszechnie znany pod nazwą COVOX..."
  • Zasady prenumeraty (24)
  • Opis magistrali I2C cz. 3 (25)
    "...Do adresowania każdego urządzenia przyłączonego do magistrali I2C powinien być użyty ogólny adres wywołania. Jednakże, jeśli urządzenie nie potrzebuje żadnej z danych dostarczanych przez strukturę ogólnego wywołania, to może ignorować ten adres, nie dając potwierdzenia..."
  • Lampa sygnalizacyjna (27)
    "Jesień mamy już w pełni. Związane są z tym trudne warunki drogowe, mgły, szybko zapadający zmrok. Jeżeli nasze ukochane cztery kółka zepsują się gdzieś na szosie i nie mamy możliwości zjechać z drogi, opisana w niniejszym artykule lampa pomoże nam w ostrzeganiu innych kierowców. Silne światło palnika ksenonowego jest widoczne z daleka. Ponadto lampę można umieścić na dachu stojącego na brzegu szosy samochodu. Nie grozi nam wtedy zasłonięcie w trakcie naprawy samochodu nisko umieszczonych lamp świateł awaryjnych..."
  • Montaż głowicy UKF CCIR/OIRT w odbiorniku AMATOR STEREO (30)
    "We wszystkich wersjach odbiornika AMATOR STEREO montowane były głowice przestrajane przy pomocy kondensatora zmiennego. Dlatego też do zamontowania głowicy UKF OIRT/CCIR niezbędny jest programator przedstawiony w poprzednim numerze PE. Programator dostarcza bowiem napięcia warikapowego z zakresu 2±25 V niezbędnego do przestrajania głowicy UKF..."

Plik PDF do pobrania: Praktyczny Elektronik 1994/11 v1

Cały wykaz czasopism Praktyczny Elektronik

Komentarze obsługiwane przez CComment