Konstruowanie i montaż układów radioamatorskich
- Szczegóły
- Kategoria: Książki
- Opublikowano: wtorek, 29 wrzesień 2020 11:47
- Super User
- Odsłony: 529
inż. Zbigniew Faust
Wydanie trzecie poprawione i uzupełnione
Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, Warszawa, 1974
"Omówienie podstawowych zagadnień związanych z konstrukcją i montażem układów radioamatorskich. Opis elementów, podzespołów i rozwiązań konstrukcyjnych. Wskazówki dotyczące posługiwania się aparaturą pomiarową przy badaniu i uruchamianiu zmontowanych układów.
Odbiorcy: zaawansowani radioamatorzy i radiotechnicy interesujący się budową układów elektronicznych, uczniowie szkół radiotechnicznych"
SPIS TREŚCI
Wykaz literatury (8)
Wykaz oznaczeń (9)
1. Elementy stosowane w układach radioamatorskich (11)
1.1. Wiadomości ogólne (11)
"Przeciętny układ radioamatorski stanowi zbiór wielu elementów i podzespołów połączonych ze sobą i współpracujących w ściśle określony sposób. Praca takiego układu w dużym stopniu zależy od doboru elementów, ich jakości, sposobu rozmieszczenia na chassis lub na płytce z obwodami drukowanymi, oraz prawidłowego umocowania i montażu. Elementy i podzespoły stosowane w układach radioamatorskich można podzielić na trzy zasadnicze grupy:
1. Elementy i podzespoły, które cechują wielkości elektryczne jak: opór elektryczny, pojemność, indukcyjność, prąd, moc. Do tej grupy zalicza się oporniki, kondensatory, cewki, transformatory, lampy elektronowe, diody półprzewodnikowe, tranzystory i układy scalone. Są to podstawowe elementy układów elektronicznych.
2. Druga grupa obejmuje elementy pomocnicze, jak: podstawki lampowe i tranzystorowe, gniazda wtykowe, gniazda bezpiecznikowe, wyłączniki, przełączniki, przekaźniki itp.
3. Do trzeciej grupy można zaliczyć detale służące do umocowania elementów i podzespołów na chassis lub na płytce z obwodami drukowanymi. Są to różnego rodzaju obejmy, wkręty, nakrętki i nity używane do przymocowywania kondensatorów, podstawek lampowych, cewek, transformatorów, kabli połączeniowych oraz listwy montażowe z końcówkami lutowniczymi lub zaciskami, a także przewody montażowe..."
1.2. Oporniki (12)
1.2.1. Oporniki stale (12)
Rys. 1.2. Konstrukcja oporników typu OWS
(a - promieniowych, b - osiowych)
Rys. 1.4. Konstrukcja opornika drutowego typu OPD
1.2.2. Oporniki zmienne (potencjometry) (25)
1.3. Kondensatory (29)
1.3.1. Kondensatory stałe (29)
Rys. 1.8. Kondensatory stałe
1.3.2. Kondensatory dostrojeniowe (trymery) (43)
Rys. 1.10. Kondensatory dostrojeniowe - trymery
1.3.3. Kondensatory nastawne (zmienne) (47)
Czytaj więcej: Konstruowanie i montaż układów radioamatorskich